Vliv kruhové místnosti na člověka. Jaký má vliv jurta na naše zdraví a duševní pohodu?

12.07.2024

Co je to? Žádné rohy, klidný spánek, v teple nohy, žádný hrad - ani zámek? Pro uvolnění a odpočinek nemusíme chodit daleko. Někdy nám stačí napuštěná vana, pár přečtených stránek naší dlouho rozečtené knihy, nebo vypnutí sociálních sítí. A přece. Ne vždy to je ono a blažený pocit odpočinku se nedostává. V extrémně rychlé době je možná zapotřebí extrémního zpomalení a uvědomění se, kdo jsem, jaké mám vize, cíle a co vše mám již za sebou. 

Pojďme společně nahlédnout pod plachtu kruhu, který v sobě skrývá jak energetickou rovnováhu, tak klidný spánek a podporu kreativity. 


Kruhový půdorys

První zmínky o jurtách se datují od 7 st. před n.l. a geograficky se nacházíme někde ve střední Asii. S jistotou to však nemůžeme říct a je možné, že jurtu používali již dávno předtím. Proč to nelze dohledat? Jurta sloužila jako obydlí kočovných národů, a tak je těžké dohledat, kde a kdy vznikla prvotní myšlenka. Jurta byla vynalezena kolektivním úsilím kmenů, kteří se snažili o co nejpraktičtější a nejstabilnější obydlí v náročných podmínkách stepí. 

Harmonie - celistvost - věčnost ale také stabilita - prostornost - izolace


Pocit klidu a uvolnění

Kruhový půdorys jurty není jen estetickým prvkem či trendy záležitostí. Skrývá se v něm hlubší záměr, který ovlivňuje naše energetické proudění a vnímání prostoru. V kontrastu s pravoúhlými místnostmi, které dle principů feng shui vyvolávají pocit stísněnosti a disharmonie, kruhový prostor jurty podporuje plynulý pohyb energie a navozuje pocit klidu a uvolnění. V pravoúhlých místnostech se energie hromadí v rozích a vytváří bloky, které mohou vést k pocitu úzkosti, diskomfortu a narušení energetické rovnováhy. Kruhový tvar jurty naproti tomu umožňuje plynulý pohyb energie bez překážek. Energie se tak volně šíří po celém prostoru. 


Zvýšená koncentrace

Co nejvíce blokuje naši kreativitu? Přehlcenost a rušivé elementy, které bereme již jako samozřejmost. Elektronika a nabíječky v rozích, nábytek nebo zablokovaný průchod energie a myšlenkový chaos. Na druhé straně v kruhové místnosti najdeme minimalistický a klidný prostor. A právě ona nezahlcenost má pozitivní vliv na produktivitu a kreativitu. Najednou vás začnou napadat nápady, koncepty a projekty. Vše si sedá a skládá.

Abychom byli inspirováni maličkostmi z běžného světa, musíme se světu otevřít. Otevřít nejenom oči, ale všechny smysly.


Lepší akustika

Mnoho lidí si všímá toho, že v jurtách výborně slyší a vede se v nich příjemný dialog. Není to pouhá náhoda. Kruhový tvar jurty má hned několik vlastností, které zlepšují akustiku a podporují tak plynulou komunikaci a sdílení myšlenek.

  • Eliminace odrazů a ozvěny. V pravoúhlých místnostech se zvukové vlny odrážejí od stěn a rohů, čímž vzniká ozvěna a nepříjemný akustický efekt. V jurtě naproti tomu kruhový tvar prostoru rozptyluje zvukové vlny rovnoměrněji, čímž se eliminuje ozvěna a zlepšuje se srozumitelnost řeči.

  • Zvuk se šíří plynule. Absence ostrých rohů a hran v jurtě umožňuje plynulé šíření zvukových vln po celém prostoru. To znamená, že ať už se nacházíte kdekoli v jurtě, budete dobře slyšet všechny osoby v konverzaci.

  • Pocit blízkosti a intimity. Kruhový tvar jurty vytváří pocit blízkosti a intimity mezi lidmi v konverzaci. Všichni účastníci konverzace se nacházejí v podobné vzdálenosti od sebe, čímž se eliminuje hierarchie a podporuje se vzájemné naslouchání a sdílení myšlenek.

  • Příjemná akustika pro relaxaci a meditaci. Kromě podpory dialogu má kruhový tvar jurty i další akustické výhody. V jurtě se příjemně medituje a relaxuje, jelikož kruhový prostor tlumí hluk z okolí a navozuje pocit klidu a uvolnění.

  • Spojení s přírodou. I když se to může zdát, že je v jurtě naprosté ticho, není tomu tak.
    Pod plachtu se dostává zpěv ptáků nebo příjemné dopadání dešťových kapek. A tak je spojení s okolní přírodou hluboké.

Pocit většího prostoru

Při vstupu do jurty vás překvapí pocit prostornosti, i když se jedná o relativně malý prostor. Kruhové linie a křivky navozují pocit plynulého pohybu a dynamiky. To opticky zvětšuje prostor a dává mu vzdušnost. Také vysoká kuželovitá střecha jurty umožňuje maximální využití výšky prostoru. I když je podlahová plocha relativně malá, vertikální prostor dává pocit prostornosti a volnosti. Kruhová místnost bez rohů, které omezují prostor, se tak zdá větší a prostornější než čtvercová se stejnou plochou.

Lepší Feng Shui 

V tradičním Feng Shui vnímáme kruh jako symbol celistvosti, jednoty a nekonečnosti. V jurtě se tak propojuje vnitřní a vnější svět, člověk a příroda, a otevírá se brána k hlubšímu prožitku sebe sama a okolního světa. Kruhový tvar jurty tak podporuje harmonii a rovnováhu na všech úrovních - fyzické, psychické i duchovní.

Propojení s přírodou

Jurta, s kruhovým půdorysem a kočovnickou historií, nabízí jedinečný a hluboký způsob propojení s přírodou. Není to jen dům, ale spíše živý organismus, který se snoubí s okolním prostředím a otevírá bránu k harmonickému životu v souladu s rytmem Země. 

Tradiční jurty se staví z přírodních materiálů, jako je dřevo, bavlna a plsť. Tyto materiály dýchají a snoubí se s okolním prostředím, čímž minimalizují dopad na životní prostředí. Jurta tak představuje ekologickou a udržitelnou alternativu k moderním domům.

Kvalitní a zdravý spánek

Kdy naposledy jste se opravdu kvalitně vyspali? Spánek. Čas, kdy naše tělo i mysl odpočívá. Čas, kdy se ponoříme do říše snů a vynoříme se svěží a odpočatí. Kdy naposledy jste se probudili s opravdu skvělou náladou? Já doufám, že dnes. Ale také vím, že spánek je mnohokrát otevírané téma v souvislostí s únavou. Ne nadarmo je kruh symbolem rovnováhy a harmonie v mnoha kulturách. A podle lidí se právě kruhový design odráží na kvalitu jejich spánku. 

Vždy mě nesmírně potěší, když mi lidé vypráví, jak dokonale se v mé jurtě vyspali. Může se to zdát jako maličkost, ale proč si zvykat na nekvalitní spánek, který se může nevědomky odrážet do kvality celého dne? 

Jurta to je oáza, doma jsme vždy ranní ptáčata, ale v Yurt in the Wood jsme spali až do deseti hodin. Usínat a přitom poslouchat šumění lesa a tekoucí vodu je balzám pro duši.

Tomáš Kasák

Jak podpořit kvalitní spánek, když nemáte kruhovou ložnici?

Z obdélníkové ložnice těžko uděláte kruhovou. Přesto existují kvanta možností, jak spánek zlepšit. Začneme pěkně od podlahy, tedy od hlíny. Jaké bylinky podporují zdravý a regenerační?

  • Levandule. Touhle nádhernou bylinkou neuděláte nikdy krok vedle. Dostupné jsou přírodní levandulové spreje na polštář, levandulové oleje, nebo si usušenou levandulí vyplňte bavlněný pytlík.

  • Meduňka. Meduňka je další bylina, která má uklidňující účinky . Často se používá k léčbě úzkosti a nespavosti. Meduňku lze pít jako čaj nebo sirup.

  • Heřmánek. Heřmánek je bylina, která se běžně používá k uklidnění mysli a těla. Má mírné sedativní účinky, které může pomoci lidem usnout. Heřmánek lze pít jako čaj nebo aplikovat jako lokální krém na uklidnění bolestí hlavy a úzkosti.

  • Kozlík lékařský. Kozlík lékařský je bylina, která se používá po staletí k léčbě nespavosti. Má sedativní účinky, které mohou pomoci lidem usnout.

  • Mučenka. K léčbě nespavosti a úzkosti se také používá nádherný květ mučenky.

  • Velerijána.  Další bylinkou, která podporuje zdravý spánek a odbourává nespavost je Velerijána.

Většinu těchto zázračných bylinek najdete u nás v bylinkové zahrádce. Snažím se o vytvoření soběstačné a víceúčelové permakultury, která bude sloužit na podporu toho nejvíce spokojeného pobytu v jurtě. Budete si chtít namíchat drink s čerstvou mátou? Není problém. Posypat vajíčka petrželkou? Klidně. Přijedete z ruchu velkoměsta, zahlcení prací a nejvíce oceníte, když se hluboce vyspíte? Prosím. 

Co dalšího můžete udělat pro lepší spánek?

  • Větrejte. 5-10 minut před spaním pořádně otevřete okna a pusťte dovnitř čerstvý vzduch

  • Suché peřiny i matrace. Spánek bez roztočů je lepší, než spánek s nimi. Roztoči a další malá zvířátka mají rádi vlhké prostředí.

  • Omezte zbytečná světla. Každý sebemenší zdroj světla, ať už to je prodlužka, počítač,
    wi-fi či pouliční lampa. Ložnici by měla ovládnout tma.

  • Půl hodiny před spánkem omezit telefon. Modré světlo, které vychází z telefonu tělo na spánek moc nepřipraví - naopak. Dále sociální sítě, které náš mozek nastartují je dobré před spánkem vypnout. S vystřeleným dopaminem tělo špatně usíná.

  • Rituál. Tady se nekladou žádné meze. Vytvořte si pravidelný rituál, který připraví tělo i mysl na spánek. Může to být bylinná vana, relaxační hudba, čtení knížky nebo olejová masáž.

  • Kofein a večeře. Kofein i alkohol moc uvolněnému spánku nepřidává, ale co taková večeře? Obecně se doporučuje 2-3 hodiny před spaním nejíst. Tělu totiž dáte signál k trávení a to spotřebuje spoustu energie a úsilí. A tak namísto klidného usínání a spánku, váš žaludek jede na plné obrátky a mozek si u toho příliš neodpočine. Celý proces trávení může trvat
    6-8 hodin. A to už dávno máte snít o létání, či plavbě na moři.

Větráte, kávu nepijete, koupete se v kilech levandule a přesto nic? Pokud jste spočítali všechny ovečky a na kozy náladu nemáte, prostě vstaňte a běžte něco dělat. Napište si třeba nákupní seznam. Vyberte si nenáročnou aktivitu, která zabere max. 20 minut a vraťte se zpět do postele. Někdy je však zakopaný pes úplně jinde a je potřeba se na nespavost a neklidný spánek podívat
z větší perspektivy. Stres a přetížení organismu. Pocit, že z problému, které právě zažíváte není cesta ven. Nebojte se delegovat práci a říkat NE věcem, které dělat nechcete. A ještě jedna důležitá věc, podpůrná terapie dokáže divy.

Kruhové místnosti v architektuře 

Již od pravěku hraje kruhový tvar v architektuře důležitou roli. Jeho symbolismus a praktické vlastnosti inspirovaly stavitele k vytváření fascinujících staveb po celém světě a napříč historií. Například:

  • Kruhové chaty - V pravěku se kruhové chaty stavěly z hlíny, dřeva a kamene. Nabízely ochranu před predátory, nepříznivým počasím a symbolizovaly jednotu a celistvost.

  • Megalitické kruhy - Stonehenge v Anglii a další megalitické kruhy sloužily jako astronomická observatoře a rituální místa. Jejich kruhový tvar symbolizoval cyklus života a smrti - spojení s nebem a zemí.

  • Pantheon v Římě - Tato ikonická stavba z 2. století n. l. má půdorys kruhu s kopulovou střechou. Pantheon symbolizoval vesmír a božský řád a dodnes fascinuje svou architektonickou genialitou.

  • Rotundy - V raném křesťanství se rotundy, kruhové stavby s centrální kupolí, používaly pro kostely a kaple. Symbolizovaly nebeskou říši a věčnost.

  • Koloseum v Římě - I když není dokonale kruhové, Koloseum s oválným půdorysem představovalo špičku římského inženýrství a sloužilo jako impozantní aréna pro gladiátorské zápasy a veřejné podívané.

Propojení tradice s pohodlím a odpočinkem

Ať už toužíte po odpočinku, klidu, relaxaci či intimitě, pobyt v jurtě může být odpovědí. Každý z nás si zaslouží zpomalit a vydechnout, protože pečovat o sebe na prvním místě je cesta k růstu. Mým cílem je, aby každý z vás odcházel spokojený a naplněný. Abyste odcházeli s tím, proč jste přišli. Pojďte zažít pravý odpočinek spojený s wellness. Naše sauna a vodní lázeň v kruhovém tvaru tak doplňuje kruh pospolitosti. 

Těším se na Vás !

Iva z jurty

Kudyznudy.cz - tipy na výlet